Rovnaká výživa pre všetkých?

Aj vy začínate deň porciou Müsli s čerstvým ovocím a nízkotučným jogurtom? V krajnom prípade žemľou s maslom a šunkou? Doobeda kúsok čerstvého ovocia a na obed celozrnný sendvič so zeleninou? K tomu veľa minerálky... Poobede opäť kúsok čerstvého ovocia kvôli vitamínom a na večeru veľký šalát s kúskami kuracieho mäsa? 5 porcií (surového) ovocia a zeleniny – presne podľa odporúčaní?

Podľa potravinovej pyramídy to znie rozumne.

No napriek tomu, ako výsledok zmeny stravovacích návykov, vás začnú trápiť problémy s chladnými nohami a rukami, nadúvanie, únava po jedle, chúť na sladké. A mnohí sú sklamaní, lebo očakávané schudnutie nepozorujú.

Nie každému sa totiž tvoria dostatočne silné tráviace enzýmy, ktoré by zvládli stráviť toľko surovej stravy.

Je to vôbec možné, že by tieto všeobecné odporúčania neplatili pre každého? TČM (tradičná čínska medicína) vníma každého človeka ako indivíduum a tomu prispôsobuje všetky ďalšie postupy a odporúčania. Každý máme predsa inú konštitúciu, iné návyky, iné názory, žijeme v rozličných prostrediach a vplývajú na nás rozličné faktory.

Spravme si spolu jeden experiment: Zjedzte jeden deň na obed silný vývar so zeleninou a na druhý deň si dajte veľký tanier šalátu. Sledujte, ako sa cítite po každom z týchto obedov. Tak najlepšie zistíte účinok výživy podľa TČM.

Rozhodli ste sa teda pre veľkú zmenu vo výžive a každé ráno raňajkujete ovsenú kašu s ovocím, ale po dvoch hodinách pociťujete príšerný hlad a potrebujete znovu niečo zjesť? Alebo... Pokúšate sa schudnúť, no napriek všetkým zásadám správnej výživy sa vám to nedarí? Susedka drží tú istú dietu ako vy a jej kilá idú úspešne dole? Neustále pociťujete vlčí hlad a nutkanie zjesť niečo sladké/slané? To ovplyvňuje ešte jeden nemenej dôležitý faktor. Váš metabolický typ, ktorý môže byť sacharidovo, bielkovinovo, tukovo orientovaný, alebo dokonca sa môže jednať o zmiešaný typ.

Vyhovuje vášmu telu Váš spôsob stravovania?

Ak si na nasledujúce otázky viete odpovedať „Áno", tak váš spôsob stravovania vyhovuje plne vášmu metabolickému typu.

Po jedle (circa 2-3 hod po) sa cítite:

sýty (t.z. že nemáte aj napriek výdatnému obedu chuť na niečo sladké, nepotrebujete desiatu, olovrant, nepociťujete počas dňa vlčí hlad)

- výkonný (nie unavený, vyčerpaný, malátny, nekľudný)

- spokojný (nič vás nevytočí, nie ste podráždený, vynervovaný)

- emocionálne vyrovnaný a zároveň s jasnou mysľou (nie apatický, sklesnutý, depresívny,  so sklonom k výbuchom, zlou koncentráciou)

Ak ste teraz získali pochybnosti o tom, či sa stravujete v súlade s vaším metabolickým typom, alebo nie, odporúčame vám osobnú diagnostiku, na ktorej sa spoločne pozrieme na to, čo je pre vás a pre váš metabolický typ to najvhodnejšie. Nastavíme si spoločné ciele a časový horizont, v rámci ktorého by sme k nim mohli dospieť.

Rovnaká výživa pre všetkých?

viac info

Vyhovuje vášmu telu Váš spôsob stravovania?

viac info

Výživa podľa 5 elementov

Energetické chápanie vedy o výžive podľa 5 elementov je plne vystihnuté výrokom: „Si to, čo ješ.“ V protiklade so západnými teóriami o diétach v čínskej medicíne neexistujú „dobré“ a „zlé“ potraviny. Potraviny majú buď pozitívny, alebo negatívny vplyv na telo závisiac od konštitúcie, typu a momentálneho stavu.
Životná energia Qi zahŕňa silu, vitalitu, spokojnosť, ako aj psychickú stabilitu. Každá negatívna zmena v harmónii má svoj pôvod v nerovnováhe Jinu a Jangu. Cieľom výživy je prostredníctvom odporúčaných zmien v stravovaní ako aj v životnom štýle, dospieť k rovnováhe, harmónii a  jej udržaniu.

Na základe výsledkov diagnostiky na osobnom stretnutí, vám bude odporučený príslušný jedálniček a spôsoby prípravy jedál, „ušitý na mieru“. Naším cieľom je optimalizovať váš Jin a Jang tak, aby sme dosiahli čo najideálnejší stav. Tu zohráva dôležitú úlohu výber potravín, byliniek, ochucovadiel a aróm a ich príprava.

Žiaden strach, nejde o varenie čínskych jedál či exotických potravín! Zohľadňujeme predovšetkým domáce suroviny.