Novinky a Zaujímavosti

04. 08. 2013
Pripravila som pre Vás novú webovú stránku->
15. 10. 2013
Vplyv vetra na Vaše zdravie->
Strana 1

Nová webová stránka

04. 08. 2013

Milí klienti, priatelia a sympatizanti zdravého životného štýlu,

 

pripravila som pre Vás novú webovú stránku, kde nájdete veľa informácií o mne, o službe ktorú ponúkam, zaujímavých noviniek o tradičnej čínskej medicíne a zdravom živote, ktorý môžete žiť aj Vy!

 

V prípade akýchkoľvek otázok, dotazov a zaújmu o konzultácie ma kontaktujte prostredníctvom online formuláru, ktorý nájdete v sekcii Kontakt.

 

Prajem Vám veľa šťastia, úspechov a najmä zdravia :)

 

S pozdravom

Tatiana Jelínek

Jeseň, vietor a Vaše zdravie

15. 10. 2013

Jeseň je obdobie, ktorému vládne prírodný živel: Vietor. Je to obdobie jesenných alergií, nádchy a chrípok. Vietor sa v TCM považuje za vonkajší patogén, ktorý je častou príčinou najmä jesenných ochorení. Vietor totiž otvára póry, cez ktoré sa ostatné vonkajšie patogény a škodliviny môžu ľahšie dostať do tela a spôsobiť ochorenie. Velmi typické pre jesenné obdobie sú chrípka, nádcha, či pocit plného nosa. V TCM sú tieto považované za kombináciu vetra a chladu, resp. vetra a horka.

V prípade vetra a chladu pociťuje dotyčný plnosť nosa, zimnicu, jemu chladno, bolí ho celé telo, kĺby, škrabe ho v hrdle, má potrebu sa ohrievať, môže mat duté bolesti hlavy.

V prípade vetra a horka sú symptómy opačné, dotyčnému je teplo, môže mať zvýšenú teplotu, zapálené hrdlo, dutiny, hustý žltkastý sekrét z nosa, prípadne krvácanie z nosa.

Aj v jednom, aj v druhom prípade tomu vieme správnou životosprávou zabrániť. Prevenciu však musíme budovať už počas letných mesiacov. A pri prvých príznakoch treba zaútočiť do niekoľko hodín.

Pýtate sa, čo teda robiť? V prípade, že máte pocit chladu a z nosa Vám tečie biely alebo priesvitný hlien, tak čo najskôr treba nasadiť čaj zo zázvoru v kombinácii s myším chvostíkom (rebríček lekársky). Zázvor telo zahreje, otvorí póry a patogén vietor, ktorý spôsobuje toto ochorenie sa môže dostať na povrch a prostredníctvom potu von. Potrebný je samozrejme kľudový režim, nech má telo silu na boj.

Ak však ale máte pocit sucha, máte zvýšenú teplotu, prípadne Vás začína pobolievať hrdlo, zázvor je kontraindikovaný, nakoľko zahrieva a môže Vám vystúpiť teplota ešte viac. V tomto prípade sa odporúča kombinácia myší chvostík a čerstvá mäta. Ak Vás patogén napadol a dostal sa už dovnútra, teplota je už nad 37.5C, tak pomôže čaj z bazy čiernej, ktorý jednak chladí a sťahuje teplotu, jednak podporuje potenie. Treba ho vypiť v správny čas a zababušiť sa do perín.

Sprievodnými javmi týchto ochorení sú zápaly dutín a hlien (v nose, hrdle). Tomuto môžme pomôcť dôsledným vylúčením hlienotvorných potravín. Tri najväčšie skupiny, ktoré zahlieňujú telo sú: mlieko a mliečne výrobky, biela múka a cukor. Ale o tom si povieme viac nabudúce.